top of page
з книгами.jpg
лоза4.png

     Писати почав рано перший його вірш був опублікований уже в 1907 р., а через три роки побачила світ дебютна збірка «На білих островах» (1910).У радянську добу Рильський написав 35 збірок поезій, найкращі серед яких «Знак терезів» (1932), «Літо» (1936), «Україна», «Збір винограду» (1940), «Слово про рідну матір», «Троянди й виноград» (1957), «Голосіївська осінь», «Зимові записи» (1964); чотири книжки ліро-епічних поем, багато перекладів зі слов'янських та західноєвропейських літератур, наукові праці з мовознавства та літературознавства. 1943 року його обрано академіком Академії наук УРСР.​​

   Велику частину його доробку складають літературознавчі, критичні, мовознавчі роботи дослідника. Він писав про творчість як українських класиків, так і сучасників. Як публіцист-мистецтвознавець М. Т. Рильський залишив статті та спогади про композиторів та істориків музики.

    Рильський-мовознавець досліджував проблеми граматики, діалектології, фразеології. Брав участь у підготовці російсько-українського словника. Ім’я поета й серед членів редакційної колегії ще двох лексикографічних праць тритомного «Русско-украинского словаря» (1968) та одинадцятитомного «Словника української мови». Він не лише писав вірші, а й багато перекладав. 

     Поетові двічі було присуджено Сталінську премію в галузі літератури й мистецтва (1943 року премію 1-го ступеня за збірки віршів: «Слово про рідну матір», «Світова зоря», «Світла зброя» й поему «Мандрівка в молодість»; 1950 року премію 3-го ступеня за переклад українською мовою поеми Адама Міцкевича «Пан Тадеуш»), а 1960 року Ленінську премію в галузі літератури, журналістики, публіцистики й мистецтва за збірки віршів «Далекі небосхили» (1959) та «Троянди й виноград» (1957). Крім «офіційної» поезії поет творив і глибоко патріотичну, яку декламував тільки з пам'яті окремим близьким і не довіряв паперу.

лоза4.png
лоза1.png
bottom of page